ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار.

ایجاد یک حساب کاربری

پر کردن فیلدهایی که با ستاره (*) نشانه گذاری شده ضروری است.
نام *
نام کاربری *
رمز عبور *
تکرار رمز عبور *
ایمیل *
تکرار ایمیل *

prof-mohammadi.ir

منوچهر محمدی

منوچهر محمدی

$11-   سخنان رئیس­ جمهور محترم جمهوری اسلامی ایران مطالب ارزنده ­ای بود که در واقع بیانگر تحولات عظیمی است که در جهان در حالِ رخ دادن است.

$12-   از جمله مطالب مطرح شده توسط ایشان این عبارت بود که «قدرت ­های استکباری» به گذشته تعلق دارند و ما به آینده تعلق داریم. در واقع، ایشان مسیر تحولات جهانی را در جهت آینده بی­نظیر برای ملت­ های مستضعف جهان می­ بینند و این موضوعی است که در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به صراحت آمده است و در «قرآن مجید» در آیه شریف «وَ نُریدُ أَنْ نَمُنَّ عَلَی الَّذینَ اسْتُضْعِفُوا فِی الْأَرْضِ وَ نَجْعَلَهُمْ أَئِمَّةً وَ نَجْعَلَهُمُ الْوارِثین» وعده داده است.

$13-   این بیانات در شرایطی مطرح شدند که قرار بود به مناسبت سالگرد «اغتشاشات شهریور ماه سال 1401» و فراخوانی که داده شده بود، کشور ما مجدداً با یک ناآرامی عظیمی مواجه شود. این فراخوان نه تنها با بی اطلاعی ملت مواجه گردید؛ بلکه رئیس ­جمهور و همراهان با اطمینان خاطر در «اجلاس سالیانه مجمع سازمان ملل متحد» شرکت کردند و آقای رئیسی در بیانات خود و همچنین مصاحبه ­های مطبوعاتی، به افشاگری توطئه سال گذشته پرداختند.

$14-   از اقدام بسیار به موقع ایشان، آن هم در شرایطی که «قرآن سوزی» در بعضی از کشورهای اروپایی اتفاق افتاد، با در دست گرفتن قرآن کریم و خواندن آیاتی از قرآن، جایگاه این کتاب آسمانی را نه تنها در میان مسلمانان بلکه همه ادیان الهی برجسته کردند.

$15-   در مورد «رژیم اشغالگر قدس» و جنایاتش و همچنین مظلومیت مردم فلسطین توضیحاتی داده شد که آن هم با تکیه بر نظریه مقام معظم رهبری- پیشنهاد رفراندوم برای تعیین سرنوشت این سرزمین مقدس- مجدداً مطرح گردید و هشدار داده شد که اگر رژیم صهیونیستی که یک رژیم آپارتاید است دست از حماقت برندارد، سرنوشتی جز فروپاشی و انحلال نخواهد داشت.

$16-   اجمالاً می­ توان ادعا کرد که سخنرانی رئیس ­جمهور محترم در این دوره از اجلاس مجمع سازمان ملل متحد از بهترین سخنانی بود که تا به حال از سوی رسای جمهور کشور عزیزمان مطرح گردیده است و یقیناً مدت ­ها مورد بحث و تفسیر تحلیلگران و کارشناسان روابط­ بین­ الملل قرار خواهد گرفت. باید منتظر بود ....

دومینوی ضد آفریقا ادامه دارد...!

به دنبال کودتاهای «ضد فرانسوی» در سه کشور «بورکینافاسو، مالی و نیجر» هم­ اکنون شاهد کودتای دیگری در کشور «گابن» هستیم و جالب این است که، همه این کودتاها با استقبال بی­ نظیر توده­ های مردمی مواجه گردیده و حال و احوال حاکم بر این کشورها بعد از کودتا، شاهد موج ضد فرانسه دولتی که بر این کشورهای صاحبِ منابع غنی و اورانیوم و نفت نزدیک به دو قرن چه به صورت مستعمره و یا استعمار نو و فرانو سلطه عجیبی داشته- می­ باشد. با این وجود، به دلیل ظلم و ستمی که استعمارگران اروپایی بر این ملت­ های قاره سیاه وارد آورده ­اند و حتی آنها را از کوچکترین امتیاز از نظر آموزشی، رشد و محروم کرده ­اند، این ملت ها اینک با یک نیاز گسترده­ ای به کمک­ های کارشناسانه و حتی حکمرانی روبرو هستند و به همین دلیل است که ملاحظه می­ گردد در بعضی از این جنبش ­ها، پرچم روسیه به اهتزاز درآمده است در حالیکه اکثریت قریب به اتفاق مردم این کشورها مسلمان بوده و نیاز به «کشورهای اسلامی ضدسلطه بیگانگان» دارند و این موقعیتی فوق­ العاده استثنایی است که «جمهوری اسلامی ایران» که همواره حامی ملت­ های مستضعف بوده، بر طبق قانون اساسی از «جنبش ­های آزادی­ بخش» حمایت کرده و بعد از آرامش و ثبات نسبی که بر این کشورها برقرار می­ گردد به کمک آنها بشتابد و آنها را چه از نظر فرهنگی و چه از لحاظ اقتصادی و آموزشی یاری نموده و یقیناً مورد استقبال آنها قرار گیرد و در عین حال، در زمینه تکنولوژی و فناوری به ویژه در استخراج و فرآوری منابع غنی اورانیوم و نفت به آنها کمک کند.

تردیدی نیست که این دومینو ادامه خواهد داشت و همه قاره آفریقا را در بر خواهد گرفت و همانطور که آمریکا لاتین با بیداری خود به مقابله با آمریکای سلطه ­گر پرداخته، آفریقا سیاه هم به مقابله اروپای سلطه ­گر خواهد پرداخت.

«به امید آن روز که همه مستضعفین جهان علیه مستکبرین عالم قیام کنند و نابودی سلطه­ گران و استثمارگران را شاهد باشیم».

باسمه تعالی

سخن هفته 

آقای دکتر ظریف اخیراً هم در مصاحبه ­ی خود در «کلاب هاوس» و هم توئیت هایی که منتشر کرده است، این سوال را مطرح نموده که «اگر برجام بد بود چرا شما آنرا دنبال می کنید؟»

متاسفانه آقای دکتر ظریف همچون گذشته و از آنجا که حافظه ­ی قوی ندارد مسائل را خلط نموده و مغلطه می نماید. ایشان فراموش کرده اند که آن زمانیکه ترامپ، رئیس جمهور آمریکا تهدید نمود که برجام را پاره می کند، مقام معظم رهبری در پاسخ مطرح کردند که «اگر شما برجام را پاره کنید، ما آنرا آتش می زنیم».

بنابراین، انتظار می رفت زمانیکه رئیس جمهور آمریکا، یک طرفه قرارداد برجام را فسخ نمود، دولت آقای «حسن روحانی» هم در تبعیت از نظر مقام معظم رهبری آنرا فسخ نماید ولی متاسفانه و از آنجا که به خانم «فدریکا موگرینی» قول داده بودید که از برجام خارج نشوید، دقیقاً در لحظه خروج آمریکا از برجام جناب آقای روحانی بلافاصله و بر خلاف نظر رهبری اعلام نمود که در برجام باقی می مانیم! و علیرغم اینکه همه مشکلات تحریمی ایران از ناحیه آمریکا بود، در کنار شگفتی، آقای روحانی اعلام کرد که یک مزاحمی کمتر! و با دولت های اروپایی ادامه خواهیم داد.

در حالیکه دولت های اروپایی بدون نظر و عزم آمریکا کاری نمی توانستند انجام دهند از طرف دیگر، در حالیکه انتظار می رفت با روی کار آمدن دموکرات ها و جو بایدن در کنار نقد بسیاری از فرمان های ترامپ، از فرمانی مبنی بر بازگشت به برجام صادر نماید ولی از آنجا که احساس می کرد می تواند از دولت آقای روحانی که هنوز بر اریکه قدرت بود زیاد خواهی نماید، بازگشت به برجام را منوط به مذاکرات با ایران نمود و آقای دکتر «عراقچی» معاون جنابعالی تا پایان دوره دولت دوازدهم، به مذاکره غیر مستقیم با آمریکا نمود و این میراثی بود که برای دولت سیزدهم برجای گذاشته شد.

دولت سیزدهم چاره ای جز ادامه مذاکره ندارد چراکه قرارداد برجام بنابر همه ضعف هایش، می بایست محترم شمرده شود ولی دولت سیزدهم، با قدرت و قاطعیت نه تنها جلوی زیادخواهی های دولت آمریکا را گرفته بلکه، شرایط جدیدی را مبنی بر اخذ تضمین از دولت آمریکا و چند نکته مطرح نمود و آمریکایی ها که با شرایط جدید روبرو شدند نتوانستند با شرایط کنار بیایند و مذاکرات فعلاً به بن بست خورده است و به نظر می رسد که با توجه به اختلافات درون آمریکا، میان کنگره و قوه مجریه، توافقی هم در آینده نزدیک صورت بگیرد.

در پایان به آقای ظریف توصیه می گردد حالا که از مسئولیت وزارت خارجه کنار رفته اند، به جای نقد سیاست های دولت جدید به عنوان یک «استاد دانشگاه»، صادقانه به نقد سیاست های دوران 8 ساله وزارت خود بپردازد. این مسئله هم برای ایشان و هم برای جمهوری اسلامی مفید تر خواهد بود.

یادداشت هفته

به دنبال شکستی که دشمنان جمهوری اسلامی اعم از قدرت های غربی و منطقه ای در جریان جنگ ترکیبی متحمل شده اند ملاحظه می گردد که نوعی اقبال از جمهوری اسلامی مشاهده می گردد. از یک طرف عربستان سعودی که موضعی خصمانه نسبت به جمهوری اسلامی از آغاز پیروزی انقلاب اسلامی به خود گرفته بود و جمهوری اسلامی را رقیب و دشمنی آشتی ناپذیر برای خود در منطقه می دید به ناگهان تغییر جهت داده و با واسطه گری «جمهوری خلق چین» به جهت آشتی با جمهوری اسلامی روی آورده است که همه ناظران بین المللی را شگفت زده کرده است. از طرف دیگر، دولت آلبانی که به دلایل واهی رابطه خود را با جمهوری اسلامی قطع کرده بود و به سازمان مجاهدین خلق، مامن مناسبی داده بود به ناگهان تهاجمی پیش بینی نشده به اردوگاه آنها روی آورده و کلیه تجهیزات و امکانات ارتباطی آنها را ضبط می نماید. به چند روز نمی کشد که بار دیگر این تهاجم را تکرار می کند و در این راستا، زد و خوردی هم میان آنها و پلیس اتفاق می افتد. همچنین، دولت فرانسه از برگزاری همایش سالانه آنها که در پاریس صورت می گرفت و تعداد قابل توجهی از سیاستمداران آمریکا در آن شرکت می کردند، مانع گردیده و به دلایل امنیتی از تجمع آنها جلوگیری می کند.

دیگر آنکه، دولت جمهوری مصر هم که رابطه آن بعد از انقلاب با جمهوری اسلامی قطع شده بود، اظهار تمایل به برقراری رابطه می کند.

همه آنچه را که بر شمردیم و آثار موقعیت و پیروزی جمهوری اسلامی در صحنه روابط بین الملل می باشد تنها ناشی از ایستادگی و مقاومت این نظام در مقابل همه توطئه ها و خصومت های پی در پی دشمنان انقلاب اسلامی می باشد و اثبات می گردد که دشمن تنها زبانی را می فهمد و در مقابل آن تمکین می نماید زبان «ایستادگی، مقاومت و عدم سازش» می باشد و این درسی است که برای همه ملت های تحت ستم که آن را بیاموزند و به کار گیرند.

مدت­های مدیدی اینجانب به علت گرفتاری، نبودم ولی اینک تصمیم دارم به خواست خدا مجدداً یادداشت­ های هفتگی را آغاز کنم.

این یادداشت در شرایطی به نوشت تحریر در می ­آید که آقای «دکتر ظریف» بعد از ماه ­ها سکوت و به دنبال کناره رفتن از مقام «وزارت امور خارجه»، بارِ دیگر قلم به دست گرفته و با مطالب جنجالی خود افکار و انتقادات تحلیل گران سیاسی را به خود جلب کرده است.

ایشان ابتدا با یک توئیتی ضمن تجدید از قرارداد نمگین ترکمنچای، به «سیاست خارجی جمهوری اسلامی» ایراد وارد نموده و معتقد است که آرمان ها و آرزوهای مطلوبه با امکانات در اختیار، همخوانی نداشتند و توصیه میکند که بهتر است انقدر آرزو بکنیم که دست یافتنی باشد. به عبارت دیگر، به نوعی مروج «رئالیسم» بوده و «ایده الیسم» را محکوم می ­کند و جالب اینکه، با ذکر 75 سال اعمال این سیاست، نوعی وحدت میان «سیاست رژیم پهلوی» که تحت سلطه آمریکا و انگلیس بود با سیاست جمهوری اسلامی که مستقل، ملی و در تقابل با سلطه غربی بوده است همخوانی می­گیرد؟

ایشان به دنبال این توئیت عجیب و غریب در یک مصاحبه 7 ساعته در «کلاب هاوس»، مطالبی را مطرح می­ کند و سعی دارد به طریق مختلف، از برجام شکست­ خورده و نافرجام دفاع کند و به نوعی تناقض ­گویی می­ افتد که خودش استدلال­ ها و ادعاهای خود را نقض می­ نماید که این نیز بماند برای فرصتی دیگر تا به آن بپردازیم.

 

صفحه1 از18