ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار.

ایجاد یک حساب کاربری

پر کردن فیلدهایی که با ستاره (*) نشانه گذاری شده ضروری است.
نام *
نام کاربری *
رمز عبور *
تکرار رمز عبور *
ایمیل *
تکرار ایمیل *

prof-mohammadi.ir

برجام نافرجام

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
نوشته شده توسط  | منتشرشده در: مجموعه ۲

بسمه تعالی

 

برجام نافرجام

منوچهر محمدی 95/9/20

5196798 409

 

 

پانزده ماه قبل، آن زمان که برجام هنوز  مراحل متعدد تأییدات خود را از مراجع ذیصلاح طی نکرده بود اینجانب در مقاله ای تحت عنوان "آیا برجام به فرجام میرسد[1]" با استدلال های منطقی، علمی و متقن اثبات و پیش بینی کردم که اجرای این توافق حتی اگر همه مراحل قانونی تصویب خود را طی کند در اجرا توسط دولت امریکا به چالش کشیده شده و به فرجامی نخواهد رسید؛چرا که خمیرمایه و ماهیت تمامیت خواه و زیاده خواه استکبار به چیزی جز تسلیم کامل نظام جمهوری اسلامی در مقابل خود تن در نخواهد داد.

جالب آنکه هنوز مرکب برجام یک خشک نشده بود که برجام های دیگری را مطرح نموده و از پشت پرده مذاکرات هسته ای توافقات دیگری هم چون FATF و IPC که دلالت بر سلطه مجدد غرب بر تراکنش های مالی و ذخایر نفتی بود برملا می گردد و نهایت پروژه که چیزی جز تسلیم کامل در مقابل امریکا نمی باشد و از بازگشت ایران اسلامی به دوران قیل از انقلاب و سلطه مجدد امریکا،این دولت مستکبر، خبر می دهد.با بیانات باور نکردنی اخیر جناب هاشمی رفسنجانی در همایش مدیران آموزش و پرورش عریان می گردد. آنجا که ایشان به دولتمردان ما توصیه می کند تا از ژاپن و آلمان تسلیم شده واشغال شده در مقابل امریکا الگو بگیرند!!!

تصویب اخیر کنگره امریکا آن هم به اتفاق آرا مبنی بر تمدید ده ساله طرح داماتو یا به عبارتی قانون تحریم ایران (ISA) نه اولین و نه آخرین اقدام دولت سلطه گر  امریکا مبنی بر تخلف از توافق برجام و نادیده گرفتن همه تعهدات خود می باشد بلکه اگر جمهوری اسلامی در مقابل آنها عکس العمل قاطع و جدی نشان ندهد باید منتظر تشدید فشارها و تحریم های دیگر و با عناوین گوناگون بود.

علیرغم اینکه دولت امریکا هر چند وقت یکبار لگدی محکم به برجام زده و می زند، مع الاسف دولت "تدبیر و امید" همچنان از این سند غیر قابل دفاع و عاجزانه و لجوجانه دفاع نموده و هر روزی برای آن منافعی را می تراشد. روزی آن را فتح الفتوح و آفتاب تابان می نامد، روزی دیگر به مردم وعده سیب و گلابی می دهد و روز دیگر آن را برطرف کننده سایه جنگ از سر ملت می خواند و هر زمانی که دچار تنگنا می شود  آن را  به مقام بالاتر  حواله داده و به این استدلال واهی و دروغ متوسل می شود که همه اقدامات خود را با تأیید مقام معظم رهبری انجام داده است.!!!در عین حال نه تنها خود را از تک وتا نینداخته و همچنان ژست پیروزی و موفقیت را حفظ کرده و به صورت مضحکی خود را آن چنان قدرتمند می داند که می تواند جلوی زیاده خواهی های امریکا را بگیرد. هنگامی که رئیس دستگاه دیپلماسی در مواجهه با خبرنگاران در هند اعلام می دارد که "اجازه نخواهد داد امریکا چنین اقداماتی را انجام دهد"، آنجا که می گوید «اجازه نخواهیم داد که هیچ طرفی به‌صورت یک‌طرفه از این توافق عدول کند»!!!!

هیچ کس نیست از جناب آقای ظریف سؤال کند که شما با چه قدرت و اختیاراتی می توانید جلوی زیاده خواهی های امریکا را بگیرید؟چرا شعار بی وجه می دهید؟ آیا فکر نمی کنید مردم در ایران و جامعه جهانی با بصیرت و آگاهی که دارند به این شعارهای تو خالی شما می خندند؟

اینک چه باید کرد؟

آقای رئیس جمهور محترم در پاسخ به انتقادات دانشجویان  در دانشگاه تهران فرمودند که ضمن انتقاد راه حل نشان دهید. این خواسته بر حقی است که باید صادقانه و واقع بینانه به آن جواب داد:

1-    تردیدی نیست که سیاست برون گرا وخوش بینانه دولت آقای روحانی نسبت به امریکا سیاستی اشتباه و غلط بوده است که نتیجه اعمال این سیاست در طول سه سال و نیم گذشته جز اتلاف وقت و خسارت های جبران ناپذیر که هم بر صنعت صلح آمیز هسته ای و هم بر اجرای طرح اقتصاد مقاومتی وارد آورده است که به زحمت قابل جبران و اصلاح می باشد. البته اگر برای کارگزاران این دولت به اثبات رسیده باشد و به این باور رسیده باشند که همانطور که رهبری بارها فرمودند امریکا قابل اعتماد نیست و این دولت که سیاست خود را به غلط بر پایه اعتماد به کدخدا قرار داده بود،اشتباه بوده و صادقانه به اشتباه خود اعتراف و دیگر لجوجانه از راهبرد غلط خود دفاع ننمایند، در آن صورت شاید بتوان گفت به هزینه های انجام شده و کسب این تجربه می ارزد که تا کنون شاهد چنین اعترافی نیستیم.

2-    حتی در صورت اعتراف به این اشتباهات،این دولت و این دستگاه دیپلماسی با توجه به محدودیت وقت و سیاست های فاحش و غلط خود دیگر نه قادر است و نه انتظار می رود با یک چرخش 180 درجه ای بتواند هم جبران مافات را نموده و هم از موضع قدرت سیاست تهاجمی و قدرتمندانه ای در مقابل امریکا اتخاذ نماید وتنها کاری که می تواند انجام دهد عذر خواهی از ملت شریف ایران و کناره گیری از این مسولیت های سنگین و حساس و سپردن کار به مدیران و کارشناسانی که هم انقلابی باشند و هم بتوانند از عهده اعمال سیاست و راهبرد جدید برآیند، که بر اساس واقعیت های موجود در صحنه بین المللی تنظیم شده باشد.

3-    واقعیت هایی که متأسفانه توسط دولت به اصطلاح "تدبیر و امید" نادیده گرفته شده است عبارتند از:

الف- امریکا نه تنها دیگر کدخدا نیست بلکه روز به روز و هرچه سریع تر به دوران افول و فرو پاشی خود نزدیک می شود و انتخاب دونالد ترامپ که بر خلاف همه پیش بینی ها بود بیانگر ضعف ساختاری نظام استکباری امریکا می باشد.

ب- با توجه به این واقعیت که در هم آوردی میان جمهوری اسلامی و دولت مستکبر امریکا، تجربه چهار دهه گذشته نشان داده است که امریکا در همه توطئه های خود علیه جمهوری اسلامی با شکست مواجه گردیده است و بارها نظام جمهوری اسلامی با تکیه بر عنایات الهی آن دولت مستکبر را تحقیر کرده است، بویژه در حوادث اخیر در  منطقه غرب آسیا که دولت امریکا در لبنان ، در سوریه، در عراق و در یمن مجبور شده است شکست و ناکامی را پذیراگشته و به قدرت و نفوذ جمهوری اسلامی اعتراف و علیرغم تلاش در اجرایی کردن "طرح خاورمیانه بزرگ" گام به گام عقب نشینی نماید.

ج- شرایط بین المللی بعد از انتخاب ترامپ به سمتی می رود که دولت متحده امریکا که هم در مسائل داخلی و هم در مسائل جهانی با مشکلات عظیمی مواجه است دیگر قادر نباشد یک هم آهنگی مناسبی را با متحدین سنتی خود چه در اروپا و چه در منطقه فراهم نماید و سیاست های تهاجمی و استکباری خود را دنبال کند و لذا روز به روز بر انزوای او افزوده می گردد.

د- دولت و تیم جدید مذاکره کننده جمهوری اسلامی باید ابتدا با اجرای اقتصاد مقاومتی و تبدیل تحریم ها به فرصت ها و تکیه بر منابع داخلی زمینه لازم را طوری فراهم نماید که نه به عنوان بدهکار بلکه به عنوان طلبکار و از موضع قدرت در هر مذاکره ای شرکت نموده و بتواند امتیازات از دست داده خود را مجدداً به چنگ آورد.

4-    متأسفانه دولت آقای روحانی بر پایه تصورات و فرضیات غلط راهی را در پیش گرفت که جز خسارت برای نظام جمهوری اسلامی چیزی برای ملت به ارمغان نیاورد و در تاریخ انقلاب نام خوبی برای خود بر جای نگذاشت و با ادامه این راه بار گناهان خود را هرچه سنگین تر می نماید تنها با اعتراف به اشتباهات خود و عذر خواهی از ملت شریف ایران و استغفار به درگاه احدیت شاید خداوند بر آنها عنایتی نموده و از قصور و تقصیرات آنها بگذرد.[1] برای مطالعه این مقاله ر.ک.به :

http://prof-mohammadi.ir/index.php/component/k2/item/202-2016-06-18-05-24-45

بازدید 5885 بار
آخرین ویرایش در شنبه, 20 آذر 1395 ساعت 21:02

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.