ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار.

ایجاد یک حساب کاربری

پر کردن فیلدهایی که با ستاره (*) نشانه گذاری شده ضروری است.
نام *
نام کاربری *
رمز عبور *
تکرار رمز عبور *
ایمیل *
تکرار ایمیل *

prof-mohammadi.ir

نامه سرگشاده دکتر منوچهر محمدی به روحانی

123

دکتر منوچهر محمدی در نامه‌ای سرگشاده به رئیس جمهور نوشت: حضرتعالی که خود از شاگردان و یاران امام بودید و در این دوره ۳۵ ساله با جنایتهای شیطان بزرگ به صورت ملموسی سر و کار داشته اید چگونه امید به جلب رضایت آمریکا در احقاق حقوق پایمال شده ملت انقلابی و مسلمان ایران اسلامی دل بسته اید؟ 

 

دکتر منوچهر محمدی در نامه خود عنوان کرده است: از حضرتعالی که در صحنه روابط بین الملل به "شیخ دیپلمات" معروف هستید و تجربه مذاکره مستقیم با غربی ها را از سال ۸۲ الی ۸۴ داشته اید و با عنایت به مذاکرات قبلی و فرصت کافی برای شناخت طرف های مذاکره پیدا کرده بودید چرا و چگونه بار دیگر از همان سوراخ گزیده شده و به این جمع بندی رسیدید که می توان در مدتی کمتر از چند هفته معجزه نموده و طرف های مذاکره کننده عنود متکبر و مغرور را مجاب نموده و با آنها حفظ منافع جمهوری اسلامی و رعایت خطوط قرمز مقام معظم رهبری به توافق برسید! در حالی که بدون اینکه اهرم فشار قابل توجهی در اختیار داشته باشیدو حتی به صورت عجیبی و برخلاف عرف دیپلماسی مشکلات اقتصادی خودرا برجسته نموده و برای دشمنان دست خود را بدتر از آنچه که بود با اعتراف به خالی بودن خزانه و آن هم در شب مذاکره معرفی نمائید!

متن این نامه به شرح زیر است:

جناب آقای دکتر روحانی ریاست محترم جمهوری

باعرض سلام 


اینجانب که به زعم حضرتعالی یکی ازجمله بی سوادان می باشم و در عین حال منتقد جدی توافقنامه ژنودر رابطه با مسائل هسته ای ایران هستم وظیفه خود دانستم دلایل مخالفت خود را در این نامه سرگشاده بیان کنم .اگر چه هیچ تمایلی به بیان سوابق تجربی و علمی خود ندارم ولی از آنجا که هم چون سایر منتقدین متهم به بی سوادی و مزدوری شده ام ناچارم خود را بیشتر معرفی کنم.

۱ـ این حقیر مدرک کارشناسی ارشد و دکترای خود را در مدت چهار سال و از دو دانشگاه معتبر و معروف ایالات متحده آمریکا از دو ایالت ویسکانسین و کارولینای جنوبی و در رشته مطالعات بین‌الملل در سال ۱۳۵۸ اخذ نمودم و پس از ورود به ایران عزیز اسلامی و در طول این ۳۵ سال افتخار این را داشته ام که در مسئولیت های حساس سیاسی و حقوقی و به عنوان سربازی خدمتگذار مشغول خدمت بوده و نه تنها توفیقات چشمگیری در ارائه تخصص های کسب کرده به دست آوردم بلکه در سطوح معاونت نخست وزیر و وزارت های مختلف تجربه های ارزنده نیز بدست آوردم . جالب توجه اینکه در سه دوره از این مأموریت ها و در سنگر جبهه های حقوقی و دیپلماسی در مذاکرات و دعاوی بین المللی درگیر بوده ام.


بعد از امضاء بیانیه های الجزایر در تأسیس و مدیریت دفتر خدمات حقوقی بین المللی با متجاوز از سه هزار دعاوی خارجی و تدوین سیاست مذاکرات و دعاوی که متجاوز از ۶۶ میلیارد دلار بود افتخار خدمتگذاری داشته ام و در دوران جنگ تحمیلی در وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و بعنوان مشاور و معاون وزیر در حل و فصل قراردادهای سنگین باقیمانده ازرژیم طاغوت میان ایران و آمریکا و انگلیس و نقش کلیدی و اساسی

چرا و چگونه بار دیگر از همان سوراخ گزیده شده و به این جمع بندی رسیدید که می توان در مدتی کمتر از چند هفته معجزه نموده و طرف های مذاکره کننده عنود متکبر و مغرور را مجاب نموده و با آنها حفظ منافع جمهوری اسلامی و رعایت خطوط قرمز مقام معظم رهبری به توافق برسید! در حالی که بدون اینکه اهرم فشار قابل توجهی در اختیار داشته باشیدو حتی به صورت عجیبی و برخلاف عرف دیپلماسی مشکلات اقتصادی خودرا برجسته نمودهداشته ام و شما می توانید ارزیابی آن دوران را از مشاور ارشد خودتان استفسارکنید.

در آخرین مسئولیت اینجانب در حوزه دیپلماسی اینجانب در دولت نهم و در سمت معاونت وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی بوده است.


۲به موازات تقبل و ارائه خدمت در مسئولیت های اجرائی فوق از کار تدریس و تحقیق نیز غافل نبوده بلکه به عنوان یک معلم در دانشگاه ها و حوزه های علمیه کشور به تدریس و تعلیم پرداخته و ثمرات آن انتشار ده ها کتاب و یکصد مقاله به ویژه در حوزه انقلاب اسلامی و سیاست خارجی جمهوری اسلامی می باشد که بخش عمده آنها هم اینک در دانشگاه ها و مراکز علمی تدریس می شود. 


۳من در این نامه قصد ندارم به جزئیات پرداخته و اشکالات و نقاط ضعف توافقنامه را بر شمارم چرا که هم اینجانب و هم سایر همکاران دانشگاهی در مصاحبه ها و نوشته های خود به تفصیل به آنها پرداخته ایم که البته همه آنها بلاجواب باقی مانده است.


در این جا سوالی که برای ما مطرح می باشد و از حضرتعالی که در صحنه روابط بین الملل به "شیخ دیپلمات" معروف هستید و تجربه مذاکره مستقیم با غربی ها را از سال ۸۲ الی ۸۴ داشته اید و با عنایت به مذاکرات قبلی و فرصت کافی برای شناخت طرف های مذاکره پیدا کرده بودید چرا و چگونه بار دیگر از همان سوراخ گزیده شده و به این جمع بندی رسیدید که می توان در مدتی کمتر از چند هفته معجزه نموده و طرف های مذاکره کننده عنود متکبر و مغرور را مجاب نموده و با آنها حفظ منافع جمهوری اسلامی و رعایت خطوط قرمز مقام معظم رهبری به توافق برسید! در حالی که بدون اینکه اهرم فشار قابل توجهی در اختیار داشته باشیدو حتی به صورت عجیبی و برخلاف عرف دیپلماسی مشکلات اقتصادی خودرا برجسته نموده و برای دشمنان دست خود را بدتر از آنچه که بود با اعتراف به خالی بودن خزانه و آن هم در شب مذاکره معرفی نمائید!

آن شب که امضاء توافق نامه اعلام گردید و کارناوال شادی به راه افتاد واز آن به عنوان فتح بزرگ و موافقتنامه قرن نام برده شد و با شناختی که اینجانب از آمریکایی ها داشتم نمی توانستم باورکنم که این چنین پیروزی ادعائی بدست آمده است و این اتفاق افتاده باشد مخصوصاً متن نامه حضرتعالی به مقام معظم رهبری را نتوانستم باور کنم و به ادعای دولتمردان شما با دیده شک و تردید نگاه کرده وآنها را باور نکردم و زمانی که متن توافق نامه منتشر گردید آنرا چند مرتبه مطالعه نموده و با نامه حضرتعالی به مقام معظم رهبری مقایسه کردم بر شگفتی اینجانب افزوده شد و به صحت بدبینی خود ایمان یافتم و صراحتاً عرض می کنم هچیک از مواردی را که حضرت عالی در نامه خود به عنوان توفیقات حاصله از توافقنامه ژنو منجمله پذیرش حق غنی سازی و عدم تعطیلی سایت های هسته ای که عنوان کرده بودید در آن مشاهده نکردم!

جناب آقای رئیس جمهور مگر حضرتعالی نمی دانستید و نمی دانید مشکل و اختلاف ما با دولتمردان آمریکابسیار ریشه دارتر از آن است که آن را محدود به انرژی صلح آمیز هسته ای بدانیم و به مردم بقبولانیم که تنها اختلاف ما با غربیها ناشی از همین موضوع است که در دو یاچند جلسه مذاکره و در یک طرفه العین قابل حل باشد. در حالیکه اختلاف واقعی ما با انها در اهداف و ارزش هایی است که شکل گیری دو نظام سیاسی بر آنها استوار بوده ومیباشد و این اختلافات قابل حل نیست مگر اینکه یکی از این دو نظام دست از اصول و ارزش ها ی مسلم خود بردارد.

نظام ایالات متحده آمریکا بر پایه اصول سلطه بر جهان و استثمار و ملت ها و جوامع دیگر شکل گرفته است و حل مشکلات خود را در تداوم سلطه بر جهان می داند و می بیند . در حالی که نظام جمهوری اسلامی به برکت پیروزی انقلاب اسلامی بر پایه اصول ضد استکباری و تقابل با هر نوع سلطه و حمایت از ملت های تحت ستم و مستضعف جهان استوار است و بحمدالله و المنه در طول ۳۵ سال گذشته علیرغم همه فشارهاو به برکت حضور آگاهانه و هوشیارانه ملت در صحنه و رهبری های داهیانه و قدرتمندانه امام بزرگوار و مقام معظم رهبری ذره ای از مواضع اسلامی و قرآنی خود عدول نکرده و به یقین در آینده هم علیرغم امید دشمنان و کژاندیشان، ثابت و پا بر جا خواهد ماند و هزینه هائی که تا کنون ملت داده است و بعد از این هم خواهد داد به خاطر ایستادگی و مقاومت در همین مسیر بوده است و بر همین مبنا معتقدم روابط فیما بین ماوامریکاییها براساس نه بازی برد ـ برد بلکه براساس حاصل جمع جبری صفر بوده و می باشد.

نه ما از سیاست استکبار ستیزی خود ان شاءالله دست بر خواهیم داشت و نه آمریکایی های مستکبر دست از سیاست استکباری پر از کبر و نخوت خود بر می دارند . اینک چه بخواهیم و چه 


و تعجب می کنم که حضرتعالی که خود از شاگردان و یاران امام بودید و در این دوره ۳۵ ساله با جنایتهای شیطان بزرگ به صورت ملموسی سر و کار داشته اید چگونه امید به جلب رضایت آمریکا در احقاق حقوق پایمال شده ملت انقلابی و مسلمان ایران اسلامی دل بسته اید؟

نخواهیم رهبری سیاست ضد استکباری و سلطه ستیزی با ایران اسلامی بوده و ملت های جهان حامی این نبرد عظیم جهانی بوده و گروه گروه از ملت ها بلکه حتی دولتهای جهان سوم و جوامع غربی به آن می پیوندند . در حالی که قدرت و جایگاه دولت آمریکا و اذناب آن در حال افول بوده و یقیناً در آینده نه چندان دور جهان شاهد فروپاشی این دولت به مانند اتحاد جماهیر شوروری و به احتمال زیاد بدتر ازآن خواهد بود.

و اما دررابطه با توافق نامه هسته ای اخیر هر چه شما اصرار داشته باشید که این یک توافق برد ـ برد می باشد و هر چند در بوق و کرنا نواخته شود که پیروزی بدست آمده است یقیناً سرانجامی بهتر از پیمان سعد آباد سال ۱۳۸۲ نخواهد داشت و در نهایت نظام و رهبری ما را به همان شرایط و مواضع قبل از آن برگشت خواهند داد و تازه اگر حتی شما بخواهیدبه هر قیمتی موضوع اختلاف هسته ای فیما بین را حتی به قیمت تعطیلی کامل حل کنید، بهانه ها و ادعاهای دروغین و مضحک دولتمردان آمریکا در رابطه با عدم رعایت حقوق بشر غربی و حمایت از به اصطلاح تروریسم رادنبال خواهند کرد.

با شناختی که از آمریکایی های مستکبر و رفتار پرنخوت و غرور آنها دارم با ضرس قاطع پیش بینی می کنم که نه تنها ما با آنها در هیچ مسأله اساسی همچون توافقنامه هسته ای اخیر به توافق نخواهیم رسید بلکه آمریکایی ها تا زمانی که خدای ناکرده نظام و ملت ما را کاملاً سرکوب شده و تسلیم شده و در زیر پای خود نبینند آرام نخواهند گرفت و دست از خصومت بر نخواهد داشت . و ما هم همچون پیش گویی قاطعانه حضرت امام (ره) تا زمانی که نظام استکباری «آمریکا را زیر پا نگذاریم »دست از این سیاست استکبار ستیزی برنخواهیم داشت.

و تعجب می کنم که حضرتعالی که خود از شاگردان و یاران امام بودید و در این دوره ۳۵ ساله با جنایتهای شیطان بزرگ به صورت ملموسی سر و کار داشته اید چگونه امید به جلب رضایت آمریکا در احقاق حقوق پایمال شده ملت انقلابی و مسلمان ایران اسلامی دل بسته اید؟

راستی چگونه است که رئیس نهاد سیاست گذاری خارجی دولت شما برخلاف نظر امام و رهبری و باورهمه ملت مبارزو انقلابی ما که ((آمریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند)) و تجربه این دوره طولانی نشان داده است که نه تنها هیچ غلطی نتوانسته بکند بلکه در صحنه مصاف بین المللی بارها به دست این امت بیدار دل شکست خورده و تحقیر شده است و به این باور غلط و عاجزانه برسد که(( آمریکا می تواندبا یک بمب ساختار دفاعی ما را از میان بردارد ))و با همین نگاه و بر خلاف ارزش ها و اصول حاکم بر نظام جمهوری اسلامی مدعی می گردد که «ما می خواهیم به آمریکا تفهیم کنیم که یک تهدید برای آنها نیستیم !!» و علی رغم همه اهانتها و رجز خوانی های دولتمردان آمریکایی هم چنان و از موضع ضعف دم فروبسته و با ایشان به رایزنی های محرمانه پرداخته و از ترس ملت خود و حتی به قیمت استیضاح حاضر به انتشار آنچه را که در پشت پرده اتفاق افتاده نباشند.

حضرتعالی نیز علی رغم ادعاهای مکرر که خود را حامی انتقاد سازنده و منطقی و انتقاد کنندگان می دانید فرافکنی نموده و به ایشان برچسب کم سوادی و تغذیه از جاهای خاص!! می زنید و حاضر نیستید اعتراف کنید که چرا و چگونه عجله به خرج داده و در کمتر از دوهفته یک معضل پیچیده و با سابقه ده ساله را قبل از پایان ۱۰۰ روز از عمر دولت خود در این توافقنامه عجیب غریب حل و فصل کرده و از آن به عنوان فتح بزرگ و هم تراز با ملی شدن صنعت نفت بنامید؟

به هر حال و در پایان توصیه می کنم در ورای کارهای تبلیغاتی و احساساتی و اتهامات وارده به نخبگان حوزوی و دانشگاهی ،تا دیر نشده یک کمیته حقیقت یاب متشکل از کارشناسان صاحب نظر سیاسی ، حقوقی و فنی را مأمور کنید تا نسبت به این اقدام عجولانه بررسی دقیقی نموده و نتایج واقعی آن را به اطلاع حضرتعالی و ملت رسانده وبر اساس نتایج حاصله اخذ تصمیم درست نمائید.